دانلود تحقیق رایگان
خلیج فارس ایران
درباره وبلاگ


دانلود انواع پروژه ها و پایان نامه های دانشجویی،دانلود پاورپوینت دروس ابتدایی.دبیرستان و کلیه رشته های مختلف در مقاطع دانشگاهی،آخرین اخبار استخدامی کشور،دانلود فیلم جدید رایگان،آموزش حرفه ای زبان انگلیسی و...

مدیر وبلاگ : . نوروزی
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما کدام یک بهترین مربی جهان هستند؟
مدیریت بحران آب

مدیریت منابع آب و مقابله با خشكی در كشاورزی 

چكیده 

منابع آب كره زمین در حال حاضر با بحران ها و چالش های نگران كننده ای همچون كمبود آب، عدم دسترسی به آب شرب بهداشتی و تمیز، كنترل منابع آب، درهم گسیختگی شبكه مدیریت منابع آب، كاهش در منابع مالی اختصاص داده شده،

 فقدان آگاهی در تصمیم گیران و عموم و در معرض خطر بودن صلح و امنیت جوامع دست در گریبان است. با توجه به بحران ها و چالش های پیش آمده رهیافت های گوناگون مدیریت منابع آب همچون مدیریت مبتنی بر عرضه آب، مدیریت یكپارچه منابع آب و رهیافت راهبردهای با گذشت زمان نشو و نما یافته اند. در حال حاضر حفظ پایداری منابع آب از اهداف نظام های مدیریت منابع آب می باشد. در كشاورزی به عنوان بزرگترین مصرف كننده منابع آب، مدیریت در دو بخش عرضه و تقاضای آب اعمال می گردد كه با توجه به محدودبت های موجود در عرضه منابع آب توجه ویژه ای به بخش تقاضا و مصرف كنندگان می گردد. در ادامه روش ها و فنون بهره برداری بهینه از منابع آب كشاورزی با تاكید بر مناطق خشك آورده شده است. 

مقدمه

هم اكنون آب یك عنصر كمیاب می باشد. توزیع نامتقارن بارندگی در مناطق مختلف منجر به ظهور اقلیم های خشك و نیمه خشك در مناطق مختلف گردیده است. این مناطق علیرغم برخورداری از توانمندی های بالقوه، در توسعه و پیشرفت خود با عوامل محدودكننده بی شكاری مواجه هستند. برای رشد و پیشرفت در این مناطق راه ها را نباید بسته دید بلكه با برنامه ریزی دقیق و اعمال مدیریت همه جانبه در این مناطق می توان شاهد شكوفایی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بود. امروزه آب به عنوان یك نعمت لایتناهی و فراوان تلقی نمی شود بلكه دولت ها و دانشمندان پی به این نكته بردان اند كه از ذخایر آبی باید حداكثر بهره برداری را با كمترین اتلاف و ضایعات به عمل آورد. مدیریت منابع آب بخشی از برنامه ریزی توسعه كشورها تلقی می شود و هر كشوری بر مبنای میزان منابع آب در دسترس، استراتژی و برنامه خاصی را برای بهره برداری بهینه از منابع آب موجود اجرا می نماید. به علت ارتباط مستقیم كشاورزی با آب و طبیعت لذا به شدت از تنش های آبی تاثیر می پذیرد. عموما مناطق خشك كه از خصیصه كم آبی و بارندگی كم، رنج می برند در مقایسه با مناطق پرباران از شرایط كشاورزی متفاوتی برخوردار هستند. كشاورزی در مناطق خشك به علت بروز خشكسالی، سیل و بیابان زایی در سال های مختلف نیازمند استراتژی و برنامه های سازگار با این نوع اقلیم ها می باشد. اما كشورهای در حال توسعه به علت فقدان مدیریت هوشمند بر منابع آب و عدم به كارگیری راهكارها و عملیات فوق به مراتب بیشتر از تنش های آبی و خشكسالی ها آسیب می بینند.


وضعیت منابع آب در كره زمین 

97% منابع آب كره زمین را آبهای شور اقیانوس ها تشكیل می دهند. از 3 درصد باقیمانده، دو سوم آن به صورت توده های یخ در قطب ها و برف در مناطق كوهستانی انباشته شده است. با این حساب یك درصد آبهای كره زمین را آب شیرین جاری تشكیل می دهد كه 98% آن شامل آبهای زیرزمینی می شود(2000،Bouwer) در كشورهای غربی و صنعتی سالانه هر فرد حداقل به 2000 مترمكعب آب برای برخورداری از یك استاندارد مطلئب نیاز دارد. اگر سرانه آب هر فر بین 1000 تا 2000 مترمكعب باشد آن كشور تحت تنش آب است ولی سرانه از 500مترمكعب در سال كمتر باشد كشور مذكور با كم آبی مواجه است. در حال حاضر منابع آب موجود می تواند سالانه 7000 مترمكعب برای هر فرد آب فراهم نماید. اگر چه آب كافی حداقل برای سه برابر جمعیت كره زمین موجود است ولی عدم تعادل بین توزیع جمعیت و بارندگی موجب كمبود آب در بعضی از مناطق شده است (2000،Bouwer). امروزه 26 كشور جهان جزء كشورهای كم آب قلمداد می شوند كه در اكثر آنها نرخ رشد جمعیت بالاست. از این 26 كشور 9 كشور در خاورمیانه با كم آبی مواجه می باشند. آفریقا بالاترین تعداد كشورهای كم آب را شامل می شود(11 كشور). در سال 2000تعداد آفریقایی هایی كه در كشورهای كم آب زندگی می كردند بالغ بر 300 میلیون نفر بود(پوستل، 1375)، اقلیم های خشك حدود یك سوم سطح كره زمین و 15 درصد جمعیت كره زمین را در بر می گیرند. سه چهارم مناطق خشك در قاره های آسیا، آفریقا و استرالیا پراكنده می باشند. گیاهان مناطق نیمه خشك، خشك و بسیار خشك به ترتیب5، 23 و 4 درصد اراضی كره زمین را به خود اختصاص داده اند(علیها، 1380).

 

وضعیت منابع آب در ایران

مطالعات و بررسی نشان می دهد كه در حال حاضر از كل منابع آب تجدیدشونده كشور 5/88 میلیاردمتر مكعب جهت مصارف بخش های كشاورزی، صنعت و شرب برداشت می شود. از این میزان حدود 83 میلیارد مترمكعب (5/93 درصد) در بخش كشاورزی، 5/4 میلیارد مترمكعب برای مصارف شرب و بهداشت و مابقی در صنعت و نیزهای متفرقه دیگر مصرف می شود( كشاورز و صادق زاده، 1379). ایزان با متوسط نزولات آسمانی حدود 252 میلیمتر در سال در زمره مناطق خشك جهان محسوب می شود. 65 درصد كشور ما را مناطق خشك و نیمه خشك تشكیل می دهد كه به طور متوسط مقدار بارندگی در آنها از 150میلیمتر در سال كمتر است (شریعتمداری، 1380).


بحران ها و مسائل موجود پیرامون منابع آب

 

امروزه جهان برای تامین آب مورد نیاز با مسائل و مشكلات معتنابهی مواجه می باشد. محیط زیست و اكوسیستم های مبتنی بر منابع آب شیرین با وقوع خشكسالی های متعدد و برداشت بی رویه از ذخایر آبی با بحران ها و چالش های زیادی روبرو شده اند. عادل ردیف (1999) مسائل و مشكلات زیر را در سیستم های آبی ذكر می كند:

 

1- توزیع نابرابر منابع آب

 

2- رشد جمعیت

 

3- تنش های آبی

 

4- كمیابی وسیع منابع آب

 

5- كنترل كیفیت آب

 

6- سیل و خشكسالی.

 

همچنین، ابوزید(1998) نیز چالش های زیر را مورد بررسی قرار می دهد و معضلات جهان در زمینه تامین آب را به شرح زیر اعلام می نماید:

 

1- كمبود آب: با توجه به روند كنترل میزان منابع آب پیش بینی می شود كه دوسوم جمعیت جهان با كمبود آب در سال 2025 روبرو شوند.

 

2- عدم دسترسی به آب شرب تمیز و بهداشتی: علیرغم تلاش های بین المللی تخمین زده می شود 72 میلیارد نفر فاقد دسترسی به آب شرب تمیز و 2/2 میلیارد نفر فاقد دسترسی به آب بهداشتی باشند.

 

3- كنترل كیفیت آب: صنعتی شده، شهرنشینی، رشد كلان شهرها و كشاورزی فشرده همگی باعث آلودگی آبراهه ها و آبهای زیرزمینی شده اند و كاهش كیفیت آب را به همراه داشته است.

 

4- درهم گسیختگی شبكه مدیریت منابع آب: مدیریت ملی و بین المللی منابع آب در یك مسیر درهم گسیختگی خركت می كند. در آن به جای توجه به محدودیت آب و ارتباط درونی اجزای چرخه آب در طبیعت، صرفا با تامین نیازهای آنی توجه می شود.

 

5- كاهش در منابع مالی اختصاص داده شده: در حال حاضر سیستم های تامین آب، آبیاری، زهكشی، كنترل سیلاب، تصفیه و حفاظت آبخیزها به علت فقدان سرمایه گذاری با مشكلات مالی زیادی روبرو هستند.

 

6- فقدان آگاهی در تصمیم گیران و عموم: تو هم فراوانی آب و كیفیت لامتغیر منابع آب باعث اغفال عمومی شده است. این توهم می تواند آنقدر ادامه یابد تا كمبود منابع آبی به یك واقیت تبدیل شود و باعث تنزل كیفیت به سطح غیرقابل استفاده ای گردد.

 

7- در معرض خطر گذاشتن صلح و امنیت جوامع: آب یك عنصر اساسی در حیات و بنیان اقتصادی – اجتماعی جامعه و محیط اطرافش می باشد. كاهش دسترسی به آب به طور فزاینده ای صلح و امنیت را در بسیاری از نقاط كره زمین تهدید می كند. بسیاری از كشورهایی كه با كمبود آب روبرو می شوند از ناآرامی های سیاسی، تنش های اجتماعی و ناراحتی عمومی رنج می برند.

 

نوع مطلب : رشته مهندسی کشاورزی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  • رتبه وبلاگ در ایران : 154
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات